- Komerční sdělení -finance
DomůInvesticeZkušenosti s autobusy na CNG pohon

Zkušenosti s autobusy na CNG pohon

Veřejná doprava v Martině je plně pokryta alternativním palivem stlačeným zemním plynem (CNG). Martin chce být příkladem v rozvoji alternativní veřejné dopravy i pro jiná města a chce se s nimi podělit o zkušenosti. V podcastu Slovenského plynárenského a naftového svazu (SPNZ) Otevřeně o plynu to řekl jednatel Dopravního podniku města Martin (DPMM) Ján Slamka.

Pro města to podle něj může mít význam. „Protože zatímco v současnosti musí nakupovat třetinu vozového parku s alternativním pohonem, od roku 2025 to už bude polovina,“ upozornil.

Doplnil, že dosavadní zkušenosti s plynovou mobilitou v Martině jsou výborné a do budoucna neuvažují o jiných než zelených pohonech. „Pokud jde o provoz, nezaznamenali jsme žádné problémy. Ve srovnání s naftovými vozidly se nám pár věcí odbouralo. Zatím jsme průměrnou spotřebu udávanou výrobcem nepřesáhli. Vždy jsme šli níže, takže co se týče fungování, jsme naprosto spokojeni,“ konstatoval Slamka.

modern and comfortable city bus, an electric bus or a hydrogen bus cabin with suspended empty passenger seats

Dopravní podnik uvažuje v budoucnosti o dalším ‚ozeleňování‘ dopravy. „Důležité pro nás bylo, co vyjde z výfukového systému. Nad palivy, jako jsou nafta a benzin, do budoucna už vůbec neuvažujeme. Vidíme v tom výhody ekologizace. A tímto směrem bychom chtěli pokračovat,“ podotkl jednatel DPMM.

„Pokud jde o nákupy vozidel, CNG pohon je dražší oproti klasickým pohonům. Ale v Martině se stal paradox, když jsme vysoutěžili autobusy levněji než naftový pohon. Vůbec se toho netřeba bát,“ dodal jednatel DPMM.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek