- Komerční sdělení -finance
DomůFinanceLimit NBS na úvěry splatné v penzi může zpomalit nákup nemovitostí

Limit NBS na úvěry splatné v penzi může zpomalit nákup nemovitostí

Avizovaný limit Národní banky Slovenska (NBS) pro úvěry splatné v důchodu může zpomalit nákup nemovitostí.
Avizovaný limit Národní banky Slovenska (NBS) pro úvěry splatné v důchodu může zpomalit nákup nemovitostí. Uvedl to Radoslav Valko, generální ředitel poradenské společnosti Sophistic Pro finance, v reakci na zveřejněnou zprávu centrální banky o finanční stabilitě.

NBS podle zprávy připraví nový limit pro úvěry. Žadatelům nad 40 let se splatností úvěru přesahující do důchodového věku se bude postupně snižovat maximální podíl dluhu k příjmům. Ukazatel DTI (Debt To Income) je v ČR nastaven na 8násobek čistých ročních příjmů klienta a je součástí tzv. limitů obezřetného poskytování úvěrů.

„Tato novinka z dílny NBS se může postarat nejen o jemné zpomalení nákupu nemovitostí, ale také o snížení tlaku na růst cen. Netřeba si to však zaměňovat s poklesem cen, ke kterému i vzhledem k aktuální situaci na trhu nedojde,“ přiblížil Valko.

Financial data analysis graph showing search findings. Selective focus. Horizontal composition with copy space.

Nový limit pro úvěry bude mít podle něj pozitivní dopad na žadatele nad 40 let i mladé lidi. Žadatelé nad 40 let si totiž nebudou prodlužovat splatnost hypotéky nad důchodový věk. To znamená, že ačkoli během splatnosti úvěru budou platit vyšší splátku, v důchodu, když se jim příjmy sníží, už dluh mít nebudou, respektive bude podstatně menší, než by byl, kdyby k této změně nedošlo.

„Mladí lidé se zase dostanou k nemovitostem za sice stejnou výši úvěru, avšak s nižší splátkou. Budou si totiž moci dovolit delší splatnosti, jelikož jich se úprava DTI nedotkne,“ dodal Valko.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek