- Komerční sdělení -finance
DomůFinancePokud chceme plnit cíle REPowerEU, potřebujeme stabilní a předvídatelný plán

Pokud chceme plnit cíle REPowerEU, potřebujeme stabilní a předvídatelný plán

Opatření plánu REPowerEU pro sektor budov jsou v souladu s klimatickým balíčkem Fit for 55, znamenají však zásadní zrychlení. Nová kapitola v plánu obnovy a odolnosti, se kterou REPowerEU počítá, je příležitost, abychom definovali opatření, která povedou ke skutečným reformám. Pokud chceme uspět, byznys potřebuje jasný, stabilní a předvídatelný plán, uvedli zástupci stavebního sektoru na pondělní akci platformy Budovy pro budoucnost (BPB).

Plán REPowerEU, o kterém bude na mimořádném zasedání Evropské rady v Bruselu jednat premiér Eduard Heger (OLANO), počítá se zvýšením cílů pro energetickou efektivnost z devíti na 13 procent do roku 2030 a navrhuje povinnost instalovat solární a fotovoltaické panely na střechy nových veřejných a komerčních budov od roku 2026.

„Zvýšení cíle pro energetickou efektivnost vůbec není nereálné. spotřebou v roce 2005,“ přiblížil Peter Robl, předseda Správní rady platformy BPB.

Podle propočtů platformy to znamená zvýšení cíle o 14.143 TJ a pokud by se budovy do roku 2030 obnovovaly o 50 % vyšší intenzitou než dosud, přineslo by to dodatečné úspory energie ve výši 13.963 TJ. „Vyšší intenzita obnovy budov tedy de facto pokryje celé zvýšení cíle navrhované v REPowerEU,“ uvedl Robl.

K dosažení výsledků je však nutná intenzivní spolupráce mezi veřejnou správou a soukromým sektorem. Cíle lze podle ředitelky BPB Kateřiny Nikodemové plnit, pouze pokud stát dokáže vytvořit takové nastavení veřejných politik a dotačních schémat, které dokáže odstranit všechny zbytečné administrativní překážky a umožní plynulé čerpání investic.

Business people discussing business on virtual staff meeting during pandemic

Základem je změnit systém přidělování podpory na základě jednorázových výzev a nastavit jejich zveřejňování v dlouhodobém horizontu. „Je to jednoduše realizovatelný model, který zabrání tomu, aby poukázky na tepelná čerpadla došly za necelých 15 minut, a přispěje k větší stabilitě,“ doplnila Nikodemová.

Pro sektor je také klíčové, aby se zmapoval stav veřejných budov a začala se měřit aktuální spotřeba. Bez měření a konkrétních dat o spotřebě je podle BPB jen těžko možné nastavit politiky a schémata tak, abychom stav s budovami zlepšovali a investovali evropské zdroje efektivně.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek