- Komerční sdělení -finance
DomůInvesticeNATO může zasáhnout do bojů na východě, tvrdí náměstek šéfa aliance

NATO může zasáhnout do bojů na východě, tvrdí náměstek šéfa aliance

Rusko napadením Ukrajiny porušilo dohodu se Severoatlantickou aliancí podepsanou před 25 lety, a NATO proto může zasáhnout do bojů ve východní Evropě. V neděli to v rozhovoru s agenturou AFP řekl náměstek generálního tajemníka aliance Mircea Geoana.

Západ Ukrajině, kterou 24. února napadlo Rusko, dodává zbraně. Dosud ale vylučoval přímé zapojení do bojů.

Zakládající akt o vztazích NATO s Ruskem obsahoval opatření, která měla „zabránit koncentraci konvenčních sil“, zejména ve střední a východní Evropě. Rusko se mimo jiné zavázalo, že nenapadne své sousedy a bude udržovat dialog s NATO. Oba tyto závazky podle Geoanu ale Moskva porušila, což „zneplatnilo obsah tohoto zakládajícího aktu“.

Setubal, Portugal: pair of L118 Light Gun 105 mm towed howitzers aka M119 (US version) – military parade.

„Nyní nám už nic nebrání přijmout razantní pozici ve východním křídle a zajistit, aby byl každý čtvereční metr území NATO chráněn článkem 5,“ uvedl bývalý rumunský ministr zahraničí. Článek 5 stanoví, že pokud je napaden jeden člen NATO, útok se považuje za útok proti všem.

V roce 2017 již NATO nasadilo mnohonárodní taktické skupiny do pobaltských států a Polska jako odstrašující opatření. Po začátku aktuální ruské invaze tam vyslalo posily. Válka na Ukrajině také přeměnila postoj Švédska a Finska k členství v obranné alianci. Obě skandinávské země dříve trvaly na své neutralitě, nyní však podaly přihlášky do NATO.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek