- Komerční sdělení -finance
DomůInvesticeKonec unipolární éry: Nástup dronů může radikálně změnit vojenské síly i finanční...

Konec unipolární éry: Nástup dronů může radikálně změnit vojenské síly i finanční systém

Investoři se dnes musí vypořádat s důsledky ne jedné, ale rovnou dvou válek. Tu první můžeme sledovat každý den na televizních obrazovkách se vší tragédii, která se s ní pojí. Druhou je finanční válka s bezprecedentním zbrojením pomocí západního bankovního systému a západních měn, jejichž cílem je srazit Rusko na finanční kolena.
Po téměř 11 týdnech války na Ukrajině se zdá, že ruské jednotky utrpěly velké ztráty za relativně malé územní zisky. A něco přes šest týdnů poté, co se americký prezident Joe Biden pochlubil, že rubl byl „změněn na trosky“ díky západním sankcím, je ruská měna blízko k dvouletému maximu vůči americkému dolaru. V tomto pohledu se zdá, že euro i jen jsou většími oběťmi ukrajinské války než rubl.

Dominance vojenské technologie patří ke klíčovým faktorům, které podporují sílu a odolnost rezervní měny. Dnes je jedním z hlavních důvodů, proč si Tchaj-wan, Jižní Korea, Japonsko, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a jiní ponechávají tolik svých rezerv v amerických dolarech, to, že USA jsou obecně považovány, že jsou ve zbrojení o generaci (ne-li více ) předem. Nedávné události však vyvolávají důležité otázky, zda si USA dokážou udržet tuto převahu.

Teď si představte, že jste Saúdská Arábie nebo Spojené arabské emiráty, které v průběhu let utratily desítky, ne-li stovky miliard amerických dolarů na nákup protiraketových a protiletadlových systémů z USA. A najednou vidíte, jak relativně levné drony pronikají přes tyto obranné systémy jako horký nůž máslem. Musí to být frustrující. Jaký má smysl utratit až 340 milionů USD za F-35c (a 2 miliony USD na výcvik pilotů) nebo 200 milionů USD na protiletadlový systém, pokud je dokážou drony za zlomek nákladů zlikvidovat?

Konec unipolární éry: Nástup dronů může radikálně změnit vojenské síly i finanční systém

Když ruské jednotky vpochodovaly na Ukrajinu, obecně se hlásalo, že ukrajinské síly se před ruským vojenským molochem rozsypou. Soudě podle počtu zničených tanků, potopených válečných lodí a zjevného selhání ruského letectva získat kontrolu nad ukrajinskou oblohou se zdá, že invaze na Ukrajinu je mnohem nákladnější, než si Vladimir Putin představoval.

Může to být proto, že Putin nezohlednil vliv bezpilotních letadel ve svém vojenském výhledu?

Možná je předčasné dělat takový závěr. Zdá se, že levná turecké bezpilotní letadla pomohla vyrovnat bojiště v ukrajinsko-ruské konfrontaci. To pomáhá vysvětlit, proč balíček vojenské pomoci USA pro Ukrajinu, který Biden oznámil tento měsíc, zahrnoval 700 dronů Switchblade. Ty jsou překvapivě levné jen 6 000 USD za kus, ale přesto vysoce efektivní. V podstatě jsou to kamikadze drony na jedno použití. Před touto zásilkou na Ukrajinu mělo Switchblades povoleno nakupovat pouze Spojené království. To znamená, že Pentagon považuje Switchblade za cennou a silnou zbraň. Vraťme se ale k tomu, proč mohou být drony důležité pro finanční trhy.

Pokud stále levnější a dostupnější bezpilotní letadla způsobí revoluci ve válce, je sporné, zda má ještě smysl investovat do tanků, letadel, protiletadlových a protiraketových zbraní a systémů. Pokud ne, co to znamená pro velké obchodníky se smrtí? Levné drony jsou špatnou zprávou pro akce obranných gigantů. A nejen pro ně, tento vývoj má řadu důsledků. Podkopává dlouhotrvající převahu nesmírně drahých zbrojních systémů a naklání rovnováhu ve prospěch mnohem levnějších a mnohem rozšířenějších zbraní, což znamená, že se nám před očima hroutí další pilíř podporující status rezervní měny amerického dolaru. Ve světě, kde vojenská síla už není monopolem jediné supervelmoci nebo duopolem dvou, se svět de facto stává multipolárním. Ve věku dronů a paralelních finančních opatření již neexistuje absolutní moc, dokonce ani vnímání absolutní moci. Skutečnost, že vojenskou a finanční dominanci může být v budoucnu prosazovat mnohem obtížněji, otevírá dveře do multipolárnějšího světa.

Konec unipolární éry: Nástup dronů může radikálně změnit vojenské síly i finanční systém

Byl by v takovém světě stále pádný důvod k tomu, aby se obchod mezi Indonésií a Malajsií uskutečňoval v amerických dolarech, a ne v jejich vlastních měnách? Neměl by obchod mezi Čínou a Jižní Koreou být uzavírán v renminbi?

Asi by bylo předčasné nabízet nějaké definitivní závěry o tom, do jaké míry budou drony dominovat ve válkách v budoucnosti. Jejich nedávné použití na Ukrajině, Jemenu, Ázerbájdžánu a Etiopii však znamená, že investoři musí být otevřeni myšlence, že drony změní bojiště budoucnosti.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek