- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyVláda schválila změny. Jakou pomoc mohou firmy a podnikatelé čerpat na podzim?

Vláda schválila změny. Jakou pomoc mohou firmy a podnikatelé čerpat na podzim?

První pomoc je v současnosti navázána na celonárodní Covid automat. Změna aktualizace systému pro sledování vývoje pandemie a přijímání opatření při pandemii se odráží na úpravě podmínek vyplácení příspěvků pro firmy a podnikatele.

Jaká pomoc bude vyplácena?
První pomoc za měsíc červenec 2021 budou úřady práce vyplácet beze změn. Za měsíc srpen se První pomoc vyplácet nebude. Od září do prosince 2021 resort práce pokračuje v podpoře udržení zaměstnanosti v době vyhlášené mimořádné situace, nouzového stavu nebo výjimečného stavu a odstranění jejich následků.

V praxi to znamená vyplácení původního režimu První pomoc kromě opatření 3B . V případě, že se epidemiologická situace na Slovensku zhorší, vláda může přijmout usnesení, kterým stanoví vyplácení vyšších příspěvků (První pomoc +, První pomoc ++).

Tuto změnu přijala vláda tento týden jako součást usnesení k návrhu aktualizace Covid automatu.

Tip: Jaké úkony prodlužují vymahatelnost závazku?

Státní podpora od září do prosince 2021
Celý podzim letošního roku by tak resort práce měl vyplácet jen První pomoc. Tento balíček obsahuje příspěvek zaměstnavatelům včetně osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), které zaměstnávají lidi a kteří museli své provozovny zavřít nebo omezit svou činnost.

Dalším opatřením je příspěvek pro OSVČ, které musely své provozy zavřít na základě rozhodnutí Úřadu veřejného zdravotnictví nebo jim poklesly tržby o nejméně 20 procent. První pomoc také obsahuje příspěvek pro OSVČ a jednoosobové eseročky, které nemají příjem z podnikání.

Co obsahuje První pomoc:
Opatření č.. 1 – Peníze dostává firma na mdzu zaměstnance, kterému nemůže přidělovat práci z důvodu překážky na straně zaměstnavatele. Stát firmě nebo OSVČ proplatí 80 procent hrubé mzdy, nejvýše však 880 eur až 1 100 eur.

Opatření č.. 2 – Peníze jsou určeny pro OSVČ, která v době vyhlášené mimořádné situace, nouzového nebo výjimečného stavu přerušila provádění nebo provozování, případně jí poklesly tržby o nejméně 20 procent.

Pokles od 20 – do 39,99 % – 180 €
Pokles od 40 – 59,99 % – 300 €
Pokles od 60 – 79,99 % – 420 €
Pokles od 80 % a více – 540 €
Opatření č.. 3A – Příspěvek je určen zaměstnavatelům, včetně OSVČ, kteří udrží pracovní místa po dobu jednoho měsíce v době vyhlášené mimořádné situace, nouzového nebo výjimečného stavu a dva měsíce po jeho ukončení. A to iv případě přerušení nebo omezení své provozní činnosti. Stát firmě nebo OSVČ proplatí 80 procent hrubé mzdy, nejvýše však 880 eur.

Opatření č.. 4 – Příspěvek je určen OSVČ, která přerušila nebo omezila provádění nebo provozování své činnosti a které nevznikla povinnost nemocenského a důchodového pojištění nebo nečerpá takzvané odvodové prázdniny. Tento příspěvek může čerpat i fyzická osoba, která je jediným společníkem s.r.o., zároveň je jejím jednatelem a není jejím zaměstnancem (takzvaná jednoosobová eseročka). Stát v tomto případě vyplácí 210 eur měsíčně.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek