- Komerční sdělení -finance
DomůFinanceŠvédský zahraniční obchod sklouzl v dubnu do schodku

Švédský zahraniční obchod sklouzl v dubnu do schodku

Po dvou přebytkových měsících sklouzl švédský zahraniční obchod minulý měsíc do schodku. Vývoz se sice vyvíjel příznivě, když vzrostl téměř o pětinu, hodnota dovozu však rostla ještě výrazněji.
Po dvou přebytkových měsících sklouzl švédský zahraniční obchod minulý měsíc do schodku. Vývoz se sice vyvíjel příznivě, když vzrostl téměř o pětinu, hodnota dovozu však rostla ještě výrazněji. Uvedl to v pondělí švédský statistický úřad, jehož údaje zveřejnily portály RTTNews a tradingeconomics.

Podle údajů statistického úřadu zaznamenalo Švédsko v dubnu obchodní schodek 1,8 miliardy švédských korun (170,95 milionu eur), zatímco ve stejném období loňského roku dosáhlo přebytek na úrovni 1,6 miliardy SEK. Ještě výraznější obrat v zahraničně-obchodní bilanci zaznamenalo Švédsko v meziměsíčním srovnání, když v březnu vykázalo obchodní přebytek na úrovni 4,7 miliardy SEK.

Export se meziročně sice zvýšil o výrazných 18 %, růst dovozu byl však ještě vyšší. Ve srovnání s dubnem loňského roku vzrostl o 21%.

Two trucks with trailers on the road at sunset through a rural landscape in the Dalarna region of Sweden.

Pod obchodní schodek za duben se podepsal zejména obchod se zeměmi Evropské unie. Ten zaznamenal deficit na úrovni 13,8 miliardy SEK. Vývoj obchodu pomohly vylepšit státy mimo EU. S těmi Švédsko zaznamenalo v dubnu obchodní přebytek na úrovni 12 miliard SEK.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek