- Komerční sdělení -finance
DomůFinanceKurz rublu se na začátku týdne výrazně posílil

Kurz rublu se na začátku týdne výrazně posílil

Po prudkém poklesu v závěru minulého týdne se kurz ruského rublu v pondělí výrazně posílil. Nadále k tomu přispívají kapitálové kontroly, jakož i nový mechanismus plateb za dodávky ruského plynu. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Koncem minulého týdne zaznamenal kurz rublu výrazný propad, když reagoval na rozhodnutí ruské centrální banky snížit hlavní úrokovou sazbu o 300 bazických bodů. Banka ji tak skresala z původních 14 na 11%. Zároveň nevyloučila, že v redukci hlavní úrokové sazby může pokračovat. K poklesu přispěly i informace o tom, že Rusku hrozí platební neschopnost.

Ve srovnání s dolarem tak kurz rublu klesl v závěru minulého týdne na 66,70 RUB/USD, zatímco ještě ve středu (25. 5.), den před oznámením centrální banky o snížení hlavní úrokové sazby, dosáhl 55,80 RUB/USD . To byl nejsilnější kurz rublu oproti dolaru od února 2018.

V pondělí se v porovnání se závěrem týdne opět posílil a kolem 13:20 SELČ dosáhl 61,92 RUB / USD. To znamená růst přibližně o 7 %.

Ještě výraznější posílení zaznamenal v pondělí rubl oproti euru, když ve srovnání s koncem minulého týdne posílil o 9% na 63,46 RUB/EUR. Ve středu, tedy předtím než centrální banka zredukovala klíčovou úrokovou sazbu na 11 %, posílil kurz rublu oproti euru až na 57,10 RUB/EUR. Rubl se tak v porovnání s evropskou měnou dostal tehdy na 7leté maximum.

russian ruble Currency Symbol Icon

Zejména kapitálové kontroly, které Moskva zavedla s cílem ochránit finanční trh po invazi Ruska na Ukrajinu a uvalení sankcí ze strany západních států, podpořily rubl natolik, že až do závěru minulého týdne byl nejúspěšnější měnou letos ve světě. K posílení kurzu ruské měny však nemalou měrou přispěl i nový mechanismus, který Rusko stanovilo pro evropské státy při platbách za dodávky ruského plynu. Ten vyžaduje konverzi zahraničních měn na rubly. Kromě toho výrazný pokles dovozu v důsledku sankcí podpořil hodnotu ruské měny.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek